Závod traktorů součástí závodního víkendu? To se skutečně stalo!

Závod traktorů součástí závodního víkendu? To se skutečně stalo!

 
  

Formula Libre přinesla během závodu na Brands Hatch závod traktorů mezi piloty formule 1. Za všechno mohl tehdejší výrobce traktorů Ford.

Sedmdesátá léta byly zvláštní érou v motorsportu. I přes obrovskou snahu zvýšení bezpečnosti jsme stále vídali mnoho fatálních nehod. Pravidla nebyla tak striktní a sponzoři ještě nehráli prim.

Běžně jsme tak mohli setkávat s nemistrovskými závody před samotnou Velkou cenou. Hodně známé jsou závody s vozy Mercedes 190E nebo s BMW M1 Procar. Nicméně historie přinesla i závod s traktory!

Partner Velké ceny Velké Británie 1972 přišel s netradiční reklamou. Automobilka Ford přišla se závodem traktorů mezi jezdci formule 1! Dovedete si něco takového představit v dnešní době? Pravděpodobně ne.

Pro Ford byl od šedesátých let britský trh s ohledem na traktory důležitý. V rámci prezentaci se tak výrobce rozhodl prezentovat nový model přímo před tisícovkami přihlížejících na tribunách závodu formule Libre. Formule Libre byla nemistrovská odnož formule 1, kde se ale jezdilo především o hodnotné finanční odměny.

V neděli před závodem zorganizoval Ford desetikolový závod, ve kterém se zapojilo tehdy současných deset pilotů formule 1.

Na roštu jsme tak mohli vidět Emersona Fittipaldiho, Sira Jackieho Stewarta, Francoise Ceverta, Jodyho Schecktera, Carlose Paceho, Dennyho Hulma, Chrise Amona, Petera Revsona, Dava Walkea a Jeana Pierra Beltoise.

Carlos Reutemann hned zjistil, že nejrychlejší cesta je ta po trávě, bodejť by ne, když se jedná o traktor. Pilot se tak stal vítězem a druhý skončil Emerson Fittipaldi, který se nakonec stal šampionem sezony 1972 formule 1.

Závod bohužel zaznamenán kamerami nebyl, ale alespoň máme k dispozici pár fotek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »