Lupič z Abruzza Luigi Fagioli je dodnes nejstarším vítězem závodu F1

Lupič z Abruzza Luigi Fagioli je dodnes nejstarším vítězem závodu F1

 
  

Luigi Fagioli se zapsal do formule 1 jako nejstarší vítěz závodu ve svých třiapadesáti letech. Pro svůj zajímavý a chmurný vzhled dostal přezdívku lupič od Tazia Nuvolariho.


Fagioli by mohl v dnešní době získat i označení “Mr. Bean”, jelikož Fagioli je překladu fazole. Přestože závodník nepocházel z Abruzza a ani nebyl lupič, mohla za jeho označení pravděpodobně postava a vzhled.

Mimořádně sebevědomý Fagioli často projevoval špatnou náladu a oplácel ostatním závodníkům na trati, když měl pocit, že udělali něco špatného. Také často riskoval, proto si vytvořil poněkud negativní pověst poté, co měl několik významných závodních havárií. Nuvolari, který závodil proti Fagliolimu několik let, označil navíc svého soupeře jako lupiče poté, co ho “okradl” o vítězství v sezoně 1933.

Italský závodník se také zapsal do historie tím, že je jediným jezdcem, jenž se narodil v 19. století, který vyhrál závod v šampionátu formule 1. GP Francie 1951 byla posledním úspěchem Faglioliho s vozem Alfa Romeo.

Přestože si nevedl zle i na svůj vyšší věk, kariéru končit rozhodně nehodlal. Pro rok 1952 podepsal s Lancii, kde závodil se sportovními vozy a dokonce skončil celkově třetí v závodě Mille Miglia. Bohužel jen chvíli na to, během GP Monaka, kde se toho roku závodilo se sportovními vozy, měl Faglioli obrovskou nehodu. O tři týdny později zemřel v nemocnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »