DAMS chtěl startovat v F1, po změně pravidel ale připravený monopost skončil v muzeu

  •   
  •   
  •   

DAMS (Driot-Arnoux Motor Sport), který je v dnešní době známý především jako juniorský tým se chtěl dostat až do formule 1. Nutno říct, že od startu ale nebylo daleko, jelikož už byl sestaven i monopost GD-01.


Už od začátku měl DAMS problémy s obdržením dostatečné finanční podpory od francouzských firem, jelikož se na roštu pohyboval Ligier a Larrousse.

Po smrti Ratzenbergera a Senny nastala okamžitá změna pravidel pro ročník 1995, což byl paradoxně kámen úrazu. Důvod byl prostý – vytvořit bezpečnější závodění a monoposty samotné.

Nicméně vůz byl během sezony 1995 sestavený a srpnu prezentovaný na legendárním okruhu pro Le Mans Circuit de la Sarthe. DAMS GD-01 s motorem Cosworth ED a pneumatikami Goodyear vypadal jako standardní monopost té doby.

DAMS měl k dispozici i své tehdy testovací jezdce, kteří byli největšími kandidáty na místo ve formuli 1. Jan Lammers, Érik Comas a Emmanuel Collard se dostali k testování vozu během října na okruhu Paul Ricard. Bohužel hned bylo zřejmé, že vůz je příliš pomalý, zatímco už nezbyl žádný rozpočet pro další vývoj monopostu. Po zavedení pravidla 107% pro kvalifikaci se počítalo s tím, že by se tým jen trápil.

Přestože DAMS přišel o šanci se dostat na rošt ročníku 1996, tak ještě vedení doufalo v zisk financí pro další sezonu. Projekt skončil dříve, než začal. GD-01 ale existuje dodnes, nikdy nezávodící monopost je přímo usídlený u francouzské stáje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »