Proč Saudská Arábie investuje ve velkém do motorsportu?

Proč Saudská Arábie investuje ve velkém do motorsportu?

 
  

Zemí, která investuje do motorsportu více než jakákoliv jiná, je Saudská Arábie. V letošním roce na svém území již přivítali formuli E, Dakar rally a Extreme E. Velké završení přijde v prosinci, kdy na nově postavený okruh v Jeddah zavítá formule 1, která rovnou podepsala několikaletou smlouvu na další závody v Saudské Arábii.


Saúdský ministr sportu, princ Abdulaziz, shrnul tuto novou iniciativu v motorsportu takto: „Ve skutečnosti to není jen motorsport, ale možná, že motorsport zaujal hodně pozornosti. Skutečně investujeme do mnoha sportů v rámci království. Vláda chápe, že sport hraje velmi důležitou roli pro budoucnost mládeže. 70 % populace je mladší než 40 let. Musíme je tedy přimět k aktivitě. Musíme je více přimět ke sportu a ujistit se, že to děláme správným způsobem. V roce 2017 jsme měli 32 (sportovních) federací. Dnes máme 92 federací a to vám ukazuje, že v Království probíhá velká investice a změna.“

Model Saúdské Arábie, který je součástí strategie vize 2030 pro zemi, je investovat do sportu co nejvíce a zvýšit úroveň místních soutěží na mezinárodní úroveň, a také aby se Saúdští sportovci mohli učit od mezinárodních sportovců a zlepšovat svou úroveň. Motorsport poskytl první příklad tohoto plánu v soutěži Světového poháru FIA Baja Cross Country, ve které Saudská Arábie vyhrála několik titulů jezdců, včetně kategorie T3, kterou loni vyhrála saúdská jezdkyně Dania Akeel. V roce 2022 se dokonce zúčastní i rallye Dakar.

„Ještě před čtyřmi lety nesměly ženy řídit (v Saúdské Arábii), takže můžete vidět, že rozvoj se odehrává ve skutečnosti v mnohem více věcech než jen ve sportu,“ říká Abdulaziz. “Je to o možnosti žít, je to o tom dát šanci mladým, je to o přítomnosti na mezinárodní scéně.”

Neprotiřečí si iniciativa F1 se situací v zemi?

S tímto rostoucím zviditelněním na globální scéně přichází i větší kontrola země a v příštích několika týdnech se dostane do centra pozornosti, protože komunita F1 dorazí do Saúdské Arábie se svým poselstvím sociální spravedlnosti #WeRaceAsOne.

,,Každý je v zemi vítán. Máme svou kulturu a zvyky, které má každá jiná země, a všude jinde to respektujeme,“ říká princ Abdulaziz.

,,A to je vše. Určitě se těšíme na pořádání mnoha dalších akcí v budoucnu. A rádi bychom přivítali všechny z celého světa, aby přišli a navštívili Saúdskou Arábii a viděli Saúdskou Arábii takovou, jaká je. Každý je vítán. A respektujeme každého a musíme předvést show, která je vlastně pro každého, a ujistit se, že to dokážeme. Doufejme, že dosáhneme toho, že každý, kdo přijde a zúčastní se tohoto závodu, zažije něco, co je jiné než kdekoli jinde.“

Jak motorsport pomohl se situací v zemi?

Princ Abdulaziz poznamenává, že to byl příchod závodů Formule E v roce 2018, který právě podnítil vytvoření turistického víza, které dříve nebylo pro Saúdskou Arábii vůbec dostupné.

„Turistické vízum, které bylo přijatelné na celém světě, nebylo v Saúdské Arábii do roku 2017. Proces byl zahájen prostřednictvím Formule E, aby se sem mohla dostat. Během tří měsíců přijalo ministerstvo cestovního ruchu systém, který jsme zavedli do sportovního sektoru. A dnes má více než 50 zemí možnost získat vízum při příjezdu. V minulosti jsme nemohli pořádat žádné akce, protože země tomu nebyla otevřená.“

,,Myslím, že je ten správný čas, abychom vstoupili do formule 1. A opravdu si myslím, že Formule 1 s novým vedením změnila svou filozofii o tom, co je formule 1, a více se zapojila do vztahu s fanoušky. Vidíme, že je velmi aktivní na sociálních sítích, vidíme seriál na Netflixu. To přitáhlo k formuli 1 mnoho lidí, kteří se o závodění ve skutečnosti nezajímají. A nyní jsou fanoušky formule 1. A myslím si, že tento přístup od formule 1 skutečně mění hru; dostat na palubu mládež, další generace, aby byly součástí budoucnosti formule 1. Pro nás je to úžasné, protože, jak jsem již zmínil, 70 % populace je mladší než 40 let. A jsou velmi technicky zdatní.“

Grand Prix Saudské Arábie se pojede 5. prosince. Tímto formule 1 začne plnit svou několikaletou smlouvu s onou zemí. Okruh Jeddah bude zatím nejrychlejším z celého letošního kalendáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »