Zanardi vstoupil do F1 s Jordanem jako náhrada za Michaela Schumachera

  •   
  •   
  •   

Bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi vstoupil do šampionátu ke konci roku 1991, jelikož stáj Jordan stále hledala náhradníka za vězněného Bertranda Gachota respektive jednorázového Michaela Schumachera.


Rok 1991 vypadal pro nový tým Jordan solidně. Tým mohl získat v Belgii i stupně vítězů, ale technika zkrátka nepřála. Jordan tak v prvním roce ukazoval slušnou rychlost, ale problémem byli jezdci, kterých se celkem vystřídalo pět.

Zkušený Andrea de Cesaris byl v týmu číslem 1, i když ho porážel mladší a méně zkušený kolega Gachot. Cesaris získal dvě čtvrtá místa v Kanadě a Mexiku, přičemž stupně vítězů také nebyly daleko.

Gachot byl ovšem v průběhu roku uvězněn za údajnou potyčku s taxikářem. Jordan proto musel hledat náhradu. Jedním z jezdců byl i Michael Schumacher, který se u stáje příliš neohřál, jelikož startoval pouze v Belgii. Pro následující dva závody zaujal jeho sedačku Roberto Moreno, který také mnoho neukázal.

Po testování s týmem Footwork a dobrém roce ve formuli 3000 zazvonil telefon tehdy neznámému pilotovi, který se jmenoval Alessandro Zanardi. Jordan dal italskému jezdci šanci startovat u týmu až do konce sezony 1991. I když naskočil závodník do rozjeté sezony, nevedl si špatně. Získal dvě devátá místa, která tehdy bohužel nebyla bodovaná. Přesto předvedl něco mimořádného a dokázal na sebe upoutat.

Přesto dostal u Jordanu pro následující sezonu prostor Mauricio Gugelmin a Stephano Modena. Zanardi tak musel za vděk vzít alespoň místo testovacího jezdce u Benettonu po boku právě Schumachera. Během roku přišla menší příležitost na závodění u italského Minardi, které v roce 1992 zažívalo doslova katastrofální sezonu. Do dvou ze tří závodů se pilot nedokázal ani kvalifikovat. Situace se ale začala zlepšovat, když podepsal s týmem Lotus.

Forza Alex

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »